Démonok egy árvaház mélyén, gyilkos a vadásztársaság birtokán – könyvmegjelenések az elmúlt hónapból
2024. július 05. 16:22
Ha A Legyek Ura kiemelt helyen van a könyvespolcon, akkor a Fiúk a völgyből is érdemes a figyelemre, miközben egy másik kötet a krimirajongóknak lehet ideális választás.
2024. július 05. 16:22
8 p
2
0
74
Mentés
Nyitókép: Agave Kiadó
Philip Fracassi regénye, a Fiúk a völgyből, már az első oldalakon úgy indít, hogy az olvasónak vigyázzban állnak az idegei, a lelkén pedig ugyanolyan golyó ütötte lyuk tátong, mint a főhős, Peter Barlow édesanyján.
Ép ésszel nagyon nehéz lehet feldolgozni azt a tragédiát, ami a gyermeket éri egy szörnyű éjjel, az eset pedig egész életében kísérti az árvaházba kerülő fiút.
De Peter a Pennsylvania állam egy eldugott völgyében álló Szent Vince Fiúárvaházban rálel az élet értelmére. Hiszen a többi gyerek felnéz rá; a mindennapjaikat felügyelő papokkal jól kijön; sőt nem kizárt, hogy maga is a papi hivatást választja. Mégis, végül a mindent meghatározó érzés, a szerelem is az árvaház kapcsán talál rá, mikor beszerző útra indul a szomszéd birtokra.
Nem ritka, hogy az állatokat emberi személyiséggel ruházzuk fel, hiszen mindig magunkból indulunk ki. De mi van, ha egy állat valóban emberien gondolkodik, és képes ölni is? Könyvkritika.
A Legyek Ura okkult változata
Egy sötét, téli éjjelen azonban a helyi seriff néhány kollégája és egy ismeretlen férfi társaságában érkezik az árvaház területére. A papok megtudják, hogy a sérült egy szekta tagja lehetett, a gyülekezetben lévők pedig borzalmas bűnt követtek el. Az pedig nyilvánvalóvá válik, hogy a férfival sem stimmel valami. A papok a hit erejével igyekeznek felülkerekedni az egyre nyilvánvalóbb módon jelenlévő gonoszon. Egy rendőr meghal, ahogy az elkövető is. A megszállottnak tűnő férfiből elszabaduló erő azonban bejut a fiúk körletébe, és ezt követően egyre inkább úgy tűnik, hogy a gyerekeknek oldalt kell választani,
mert a fény és sötétség harca elkerülhetetlen.
A regény már az első megjelenési hírrel felkeltette a figyelmem, később ráadásul olyan véleményeket olvastam, hogy ennél vérfagyasztóbb modern horrort keresve sem találok. Értelemszerű, hogy ezután már nem tudtam kihagyni a repertoárból, és ugyan a teljes hossz alatt nem volt képes tartani az esszenciális horror látszatát,
mentségére szóljon, hogy amikor műfaji műként értékelhető, akkor nagyon is hatásos, amikor pedig nem, akkor drámának kiváló.
Mind a megfogalmazás, mind a történetvezetés remek, ezért nem is szimplán ajánlom, hanem azt mondom, hogy horrorrajongóknak éppen úgy kötelező, mint azoknak, akik szeretik William Golding klasszikusát. Sőt, azoknak is, akik szerint a jó és rossz harca irányítja világunkat.
Olvasni jó, sőt érdemes is, izgalmas regényekből pedig akad bőven. Ezúttal három teljesen eltérő könyv került a kosárba, egyetlen közös vonással: izgalomból egyikben sincs hiány.
Ki a gyilkos? És ki az olvasó?
De az Agave Kiadó szokás szerint más izgalmas kiadványokkal is jelentkezett a könyvhétre. Dann McDorman regénye, az Egy gyilkosság megírásának krónikája például kiválóan épít a métára. Már kezdetektől sikerül át-áttörni a negyedik falat, a szerző előszeretettel kommunikál az olvasóval,
miközben Adam McAnnis magánnyomozó elvegyül a West Heart vadászklub csalfa és sok esetben sötét titkokat rejtő elit tagjai között.
Persze, hogy a háttérben rengeteg intrika húzódik, és amellett, hogy egyre többet tudunk meg a gazdagok hátteréről, a színfalak mögötti konfliktusokról, rendre olvashatunk direkt az olvasónak szánt gondolatokat a legnagyobb detektívregények tanulságairól és szabályairól. Még az Agatha Christie-doktrína is életre kel.
Eközben meg természetesen egyre több fontos információ birtokába jutunk, amiket igazából a nyomozó szerez még és kapcsol össze, de mi is a folyamat részévé válunk. Más kérdés, hogy a szerző úgy játszik az olvasóval, mint gyilkos az áldozattal, vagy macska az egérrel, és ez idővel válik egyre egyértelműbbé. A lezárás miatt talán még haragszom is egy kicsit, de a stílus és a történetvezetés okán hajlamosabb vagyok a megenyhülésre. Az Egy gyilkosság megírásának krónikája jó kis krimi, sőt úgy is nagyon élveztem, hogy nem vagyok a zsáner elkötelezett rajongója. Agatha Christie éppen úgy visszaköszön, mint Leslie L. Lawrence, ami mindenképpen pozitívum.
De van még itt más is
A Ray Nayler-regények (Mamutrezervátum, Az óceán szeme) mellett többek között Blake Crouch és a sorozatként feldolgozott Sötét anyag újrakiadása, ami hiánypótló a maga nemében, és ami jó, hogy újra elérhetővé vált. Aki már olvasta, esetleg látta a feldolgozást, azt sok meglepetés nem éri, de a scifi-thriller alapját mindenképpen egy olyan koncepció adja, amire érdemes odafigyelni. Mert ugye az embernek óhatatlanul is mindig az eszébe jut a kérdés, hogy mi lett volna, ha ekkor és ott másképp cselekszem, máshogy alakulnak a dolgok? Ugye?
Például most az, hogy mi lett volna, ha nem olvasom el ezeket a regényeket?
Jason Dessen egyetemi tanár, családapa. Vagy mégsem? Jason világában hirtelen minden bizonytalanná válik. Blake Crouch olyan feszesen megírt sci-fi/thrillerben vizsgálja a multiverzum kapcsán felmerülő kérdéseket, hogy recenzensünk a villamosról is elfelejtett leszállni olvasás közben. Kritikánk a Wayward Pines-trilógia szerzőjének új, Sötét anyag című könyvéről.
Mi a hagyomány, mi az örökség és mi tartja életben civilizációnkat? Legfőképpen pedig mik azok a káros hatások, melyek szépen lassan nemcsak a férfit, de az apák és fiúk kapcsolatát is felemésztik.
Van valamiféle iróniája annak, hogy bár attól félünk, amit nem ismerünk, amit nem látunk – Lovecraft történetei mégis festményekkel hódítanak újra, miközben a felszínre emelkedik, ami egyszer elsüllyedt.
Szörnyű tragédia történt, mikor a doktor által szabadon engedett beteg végzett az orvos feleségével – de az elmegyógyintézet ennél is sötétebb titkokat rejt.
Az űr sötétje, a megszámlálhatatlanul sok bolygó és égitest millió és egy rejtélyt rejt, amiket még talán sok generáció múlva sem ismerünk meg. De úgy tűnik, valami vár ránk az univerzumban.